INTERNATIONAL DIVING ASSOCIATION

INTERNATIONAL DIVING ASSOCIATION

Foto. Karsten Reiman oraz Horst Habermeh

Foto. Karsten Reiman oraz Horst Habermeh

Była to odpowiedź na narastającą komercjalizację płetwonurkowania i częstym „chodzeniem na skróty”, co negatywnie odbijało się na bezpieczeństwie kursantów. Przyświecającym celem było więc wzniesienie się w standardach, normach i zasadach szkoleń na wyższy poziom, co w tej chwili przekłada się na systemy szkolenia zarówno płetwonurków jak i instruktorów.

 

Zarówno ci pierwsi jak i drudzy mają możliwość nieustannego szkolenia i doszkalania na światowym poziomie, ponieważ IDA jest członkiem wielu organizacji partnerskich tj.:

• IDA jest członkiem CMAS Germany

• IDA posiada inne partnerstwa z zagranicznymi organizacjami CMAS

• IDA jest członkiem „Förderkreis Sporttauchen e.V”

• IDA jest członkiem „RSTC Europ“

• IDA jest członkiem „ITLA”

• IDA jest członkiem „A.B.R.E.”

• IDA jest partnerem Niemieckiego Czerwonego Krzyża sekcji ratownictwa wodnego.

 

Obecnie IDA jest członkiem RSTC Europe, która powstała w 1994 roku i stała się najbardziej znaną organizacją tworzącą standardy szkoleniowe w branży nurkowania rekreacyjnego.

Wszystkie organizacje nurkowe stowarzyszone w Radzie RSTC zgodziły się ustanowić minimalne standardy bezpieczeństwa dla szkoleń nurków i instruktorów nurkowania.

 

 

Spowodowało to ustandaryzowanie uprawnień między członkami RSTC, a także podniesienie jakości szkolenia na poziomie europejskim i światowym.

Dzisiaj brevety różnych organizacji nurkowych skupionych w RSTC są porównywalne i akceptowalne przez wszystkie strony. Wpływy organizacji szkoleniowych będących członkami RSTC Europe rozciągają się na duże części globu, w szczególności w Europie, na Morzu Czerwonym i na Malediwach, a miliony płetwonurków rekreacyjnych zostały przeszkolone w ramach tych zasad.

 

International Diving Association jest stałym członkiem RSTC Europa oraz RSTC Word.

Prezydenci IDA postawili sobie za cel prowadzenie profesjonalnych szkoleń, a także rozbudowywanie organizacji w innych krajach.

W wyniku tego, w 1998 roku, IDA rozpoczęła swoją działalność w Polsce. Do budowy struktur organizacyjnych został wyznaczony instr. Zbigniew Domański (na stale mieszkający w Niemczech) jednak mający rozeznanie w środowisku nurkowania swobodnego w naszym kraju.

Na jego polecenie w dniu 01.10.2009 roku, w Poznaniu, zostało utworzone biuro IDA Polska.

Obowiązki koordynatora, organizatora szkoleń oraz dalsze rozwijanie działalności IDA w Polsce powierzono z kolei Andrzejowi Ratajczakowi Prezesowi Klubu Nurkowego Delfin.

 

Instruktorzy IDA na całym świecie, a od kilkunastu lat również w Polsce, zapewniają nowoczesne, profesjonalne i bezpieczne kursy nurkowe. Wysokie standardy edukacyjne i wspólna radość z przebywania w podwodnym świecie gwarantują optymalne wejście w kręgi nurkowe IDA.

Kluby i Centra Nurkowe IDA możecie znaleźć w całej Polsce

Poniżej informacja i kontakt do kilku z nich:

 

 

Poznański Klub Płetwonurków "Delfin"

kontakt@delfinpoznan.pl

www.delfinpoznan.pl

 

 

Klub Płetwonurków "MANTA"

info@klubmanta.com

www.klubmanta.com

 

 

Diving&Support Bogdan Raducha

kontakt@diving-support.pl

www.diving-support.pl

Kurs nurkowania Poznan, kurs nurkowy Poznan, szkola nurkowania Poznan, centrum nurkowania Poznan, nurkowanie dla dzieci, szkolenia nurkowe Poznan, Kursy nurkowania wielkopolska, instruktor nurkowania, najlepsza szkola nurkowania, kurs nurkowania poznan, kurs nurkowania, kurs nurka, kurs nurka poznan, kurs nurkowania Poznań, szkoła nurkowania Poznań, szkolenia nurkowe Poznań, nurkowanie dla dzieci Poznań, instruktor nurkowania Poznań, kursy nurkowania Poznań, kurs nurka Poznań

„International Diving Association" została założona w czerwcu 1996 roku przez nurków związanych z marynarką wojenną. Obowiązki kierowania nowo powstałą organizacją podzielili między siebie Prezydenci: Jean Pieere Mangeot, Horst Habermehl oraz Karsten Reimer. Ideą przyświecającą założycielom było połączenie profesjonalizmu oraz nowinek sportu nurkowego z wysokimi standardami edukacyjnymi organizacji nurkowej CMAS.