28 lutego 2024

SIDEMOUNT w nurkowaniu

Dzisiaj mamy dla Was garść informacji na temat sytemu Sidemount.
Sidemount (SM) jest to konfiguracja boczna, zupełnie inna od tej standardowej, rekreacyjnej konfiguracji nazywanej Backmount (butle montowane na plecach) stosowanej powszechnie w nurkowaniu.
 
System backmount jest zwykle pierwszą konfiguracją stosowaną na podstawowych kursach, od której zaczynamy przygodę z nurkowaniem. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskała również konfiguracja boczna – Sidemount.
W systemie backmount butle z podstawowym gazem (dennym) znajdują się na plecach, w konfiguracji bocznej umieszczamy je po bokach naszego ciała, pozostawiając plecy bez obciążenia.
 
Obie konfiguracje mają swoje zalety, ale warto wiedzieć, że powstały w odpowiedzi na konkretne potrzeby nurków, głównie technicznych, a dziś z powodzeniem zostały zaadoptowane również do nurkowań rekreacyjnych.
Sidemount wywodzi się z nurkowań jaskiniowych, podczas których zachodzi potrzeba dużej elastyczności i dostosowania się do reżimu dyktowanego przez ciasne skalne wnętrza. Nurek w systemie sidemount ma co najmniej dwie butle umieszczone po bokach swojego ciała.
Takie ułożenie ułatwia obserwację pierwszego stopnia i łatwy dostęp do zaworów butli. To zwiększa nie tylko komfort psychiczny nurka, ale przede wszystkim realnie wpływa na jego bezpieczeństwo i daje większe możliwości reakcji w przypadku awarii pierwszego stopnia. Sidemount jest swego rodzaju innowacją w nurkowaniu, która sprawia, że nurkowanie rekreacyjne jest bardziej bezpieczne.
 
Zalety sytemu SideMount:
 bardziej opływowa sylwetka,
 łatwiejszy transport sprzętu,
 uniwersalność,
 ułatwiony dostęp do sprzętu pod wodą,
 możliwość dokładnego dopasowania sprzętu do nurka,
 więcej możliwości przy rozwiązywaniu problemów,
 zupełnie nowatorskie wejście do wody (to szczególnie istotne
    dla tych, którzy mają problem z kręgosłupem),
 redukcja oporów wody związanych z pływaniem z butlą na
    plecach,
bezpieczniejsze nurkowanie – dwa niezależne źródła powietrza,
   sprzęt w zasięgu „oka”,
 
Zapraszamy na szkolenia, nurkowania i kursy w konfiguracji bocznej na stopnie SM* , SM**, SM*** oraz kursy i egzaminy dla instruktorów.
Osoby, które rozważają spróbowanie swoich sił w nurkowaniu Sidemount, ale mają jakiekolwiek wątpliwości, zapraszamy na kurs Intro Sidemount o nazwie IDA SideMount Discovery
Sidemount przestaje być rozwiązaniem tylko dla nurkowań technicznych, a jest coraz częściej wybieraną konfiguracją do nurkowania rekreacyjnego.
 

POWRÓT