Kurs nurkowania Poznań
19 września 2022

Zjazd IDA w Polsce - Baranów Sandomierski w dniach  16-18.09.2022

Kolejna, XXIII edycja Zjazdu Członków i Instruktorów IDA Germany w Polsce przechodzi już do historii. Spotkanie to, zorganizowano w wersji „wyjazdowej”. Odbyło się tym razem na Podkarpaciu w dniach 16-18 września 2022 roku w Baranowie Sandomierskim. Odpowiedzialnym za organizację zjazdu był Prezes Klubu MANTA kol Andrzej Kaczmarek.

 

Baranów Sandomierski - to niewielkie miasto położone w województwie podkarpackim na prawym brzegu Wisły. Ta niepozorna miejscowość cieszy się długą i bardzo ciekawą historią. Wystarczy tylko wspomnieć, że prawa miejskie uzyskała już w XIV wieku w postaci prawa magdeburskiego z rąk samego Kazimierza III Wielkiego. To dosyć popularny ośrodek turystyczno-krajoznawczy. Przypuszcza się, że jego nazwa może być związana z hodowlami baranów, które znajdowały się na tych terenach. Ciekawostką jest, że pierwsze wzmianki na temat tego miasta pochodzą jeszcze z pierwszej połowy XII wieku. Największą atrakcją turystyczną jest Zamek w Baranowie Sandomierskim. Powstawał on w okresie późnego renesansu. Budowa rozpoczęła się w ostatnich latach XVI wieku i trwała do początku wieku XVII.

Piątek zakończyliśmy kolacją przy koleżeńskich rozmowach i wspomnieniach. Sobotni dzień zaczął się warsztatami teoretycznymi.

Oficjalnego otwarcia Zjazdu, dokonał przedstawiciel IDA Germany w Polsce Andrzej Ratajczak, który zaproponował indywidualne przedstawienie się członków spotkania. Następnie kol Andrzej przedstawił historię powstania i obecnej działalności szkoleniowej IDA.

Następnie kol. Cezary Ruszkowski omówił „Budowę, rodzaje i działanie manometrów”. Z kolei kol. Bogdan Raducha w sposób niezwykle praktyczny zapoznał nas z „Planowaniem ilości zabieranego czynnika oddechowego pod wodę”.  Na zakończenie części teoretycznej dr hab. n. med. Piotr Siermontowski wyjaśnił i naukowo skomentował wybrane „Wypadki nurkowe". Wyjaśnił nam jak przypadkowy ciąg różnych zdarzeń czy drobnych niedociągnięć może doprowadzić do tragicznego zakończenia nurkowania, które nam wszystkim powinno dawać wiele przyjemności i być bezpieczne.

 

Akwen jest świetnym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Działają tutaj dwa wyciągi do wakeboardingu i baza nurkowa, za pośrednictwem której można wyruszyć w podwodną podróż na głębokość nawet 42 metrów. Nad brzegiem akwenu funkcjonuje stanica wodniacka z keją, a także liczne wypożyczalnie sprzętu pływającego. Całe jezioro jest objęte „strefą ciszy”, co oznacza, że odpoczynku nie zakłóca ryk silników motorówek czy skuterów wodnych.

 

Wszyscy mogli sami zapoznać się z tymi warunkami oraz poznać, choć w części, podwodną infrastrukturę przygotowaną specjalnie dla uprawiających nurkowanie rekreacyjne, jak i szkolących się adeptów. Pod wodą znajdują się między innymi dwie platformy do ćwiczeń o wymiarach odpowiednio 4x4 m i 2.2x2.2 m, umieszczone na głębokości 5 i 9 metrów, łódź kabinowa „Raja” na 13 metrach i motorówka na 9 metrach głębokości, a także „tor przeszkód” i lustro. Wszystkie atrakcje są poręczowane.

 

Jednym z podstawowych punktów wieczornego programu było uroczyste wręczenie uprawnień nurkowych kilku członkom Klubu „Manta”. Po ukończonych i pozytywnie zaliczonych szkoleniach, dokumenty oraz gratulacje odebrali: Piotr Trzeciak – stopień P***, Piotr Przywara i Dariusz Wolak – stopnie P**, oraz Wiktor Bereski – stopień P*.

 

Podkreślając włożony wkład w popularyzację nurkowania rekreacyjnego zwłaszcza wśród młodzieży, jak i szkolenie w tym zakresie oraz zaangażowanie we współpracę Klubów Płetwonurków Manta i PKP LOK Delfin, przewodniczący Komisji Działalności Nurkowej IDA w Polsce, Andrzej Ratajczak przekazał na ręce prezesa Klubu z Nowej Dęby, Kol. Andrzeja Kaczmarka (TL***), tablicę upamiętniającą nasze spotkanie.

 

Kliknij w link i zobacz zdjęcia ze Zjazdu IDA

 

 

                                                                           

 

POWRÓT